Most lassan engedd ki.
Hát nem hihetetlen a légzőrendszer? Olyan természetesnek vesszük, hogy lélegzünk! Adjunk hálát ennek a természetes folyamatnak is.
Naponta nagyjából 22 000 alkalommal – minden egyes lélegzetvétellel – a légzőrendszer sejtjei, szövetei és izmai együttműködnek, hogy befejezzék azt az összetett biokémiai folyamatot, amely lehetővé teszi testünk számára, hogy 1) friss oxigént szívjon be és 2) eltávolítsa a szén-dioxidot és egyéb hulladékokat.
És éppen ez a napi 22 000x munka teszi a légzőrendszert az egyik legfontosabb ÉS legsebezhetőbb rendszerré a szervezetben!
A légzőrendszer létfontosságú , mert az agyad (és így az egész tested) csak néhány percet tud túlélni friss oxigén nélkül!
És sérülékeny , mert 1) a légzőrendszer a teste egyik fő kapuja, és nem tudja beengedni az oxigént anélkül, hogy a környezetéből származó mérgező betolakodók folyamatosan ne bombázzák, és 2) mert a légzőrendszerének fáradhatatlanul kell dolgoznia!
Szerencsére a légzőrendszer könnyen megtámogatható!
Van néhány okos, egyszerű életmódbeli-szokás, amelyek segítségével légzőrendszeredet csúcsformában tarthatod! És ha tudod, hogyan kell használni az illóolajokat, nagyszerű segítségedre lehetnek!
Mi van a légzőrendszerben?
Anatómiailag a légzőrendszer a szájüregből, az orrból, az orr melléküregekből, a torokból, a tüdőből és különböző izmokból áll, beleértve a rekeszizom, a bordaközi izmokat, a hasfal izmait és a szívet.
Mindegyik részére vigyázni kell (és mindegyik támogatására van olajunk is :), csak szólok!) Van egy listánk az egészséges szokásokról/gyakorlatokról, amelyek segíthetnek ezek mindegyikében!
Légzőrendszer gondozása
1. lépés: Zárd ki az összes toxint
A leggyorsabb módja ez a tüdőd egészségéért. Nem engedsz a méreganyagok bejutásának! Legyen szó füstről, baktériumokról vagy levegőben szálló vegyi anyagokról, ezek a méreganyagok megtámadhatják, károsíthatják a légúti szöveteket, és akár légúti betegségek kialakulásához is vezethetnek! A hormonális dolgokról még nem is beszélünk itt.
“Mit tehetek? Mire képesek az illóolajaim? “
- Fogkefe, fogselyem és szájöblítő! Bármilyen baktérium vagy méreganyag, amely felhalmozódik a szájában, könnyen a tüdőbe szivároghat, és megzavarhatja a légzését! Rendszeresen ügyelj a szájhigiéniára. A Thieves termékcsalád szájápolási megoldást is nyújt. KATT IDE
- Észszerű kézmosás! Egy átlagos ember óránként 23-szor érinti meg az arcát! Íly módon is eljutnak a kórokozók a légzőrendszeredbe! Az illóolajok és a Thieves szappan is szerencsére egy természetes kéztisztító és fertőtlenítő alternatíva. Megszabadúlsz a méreganyagoktól és csökkented az egészségtelen vegyszerek számát otthonában.
- Ügyelj a beltéri levegő minőségére! Valószínűleg, Te aki olvasod a bejegyzést nem New Yorkban élsz :), de még akár vidéken is, a beltéri levegő gyakran még szennyezett. A levegőtisztítás illóolajokkal egy egyszerű és nagyszerű módszer. Az illóolajok, különösen az olyan olajok, mint a teafa , a borsmenta, az eukaliptusz és a szegfűszeg diffúzálása segíthet a levegőben szálló baktériumok elpusztításában és a környezeti méreganyagok kiszűrésében!
- Kerüld a port! A takarítás (legyünk őszinték) házimunka – bosszantóan rendszeres, gyakran nagyon fárasztó munka. De minél tovább hagyod a port, az ételmaradékot és a szennyeződést felhalmozódni, annál jobban képesek táplálni a baktériumokat, és csúnya mikrotoxinokat bocsátanak ki a levegőbe!
- Ne dohányozz! A dohányzásról való leszokás nehéz lehet, de valamit valamiért! Nekem mondjuk egyik napról a másikra sikerült. Igaz, nem voltam nagy dohányos, de minden nap cigiztem. Aztán jött egy életre szóló motiváció :).
2. lépés: Könnyebb a megfelelő légzés, ha az ember lánya helyesen eszik
Tüdőnk és légúti szöveteink (csakúgy, mint a test összes többi szövetének) szüksége van bizonyos tápanyag „építőkövekre”, hogy egészségesek maradjanak és optimálisan működjenek!
A megfelelő étrend ellátja a légzőszöveteket azzal, amire szükségük van az egészség megőrzéséhez és a munkájuk folytatásához. A helytelen étrend gyengítheti a légzőrendszert, sőt egyenesen károsíthatja azt.
Saját tapasztalat, amikor még nem tudtam, hogy Liza tejérzékeny és “feles tejet” itattam vele. A téli időszakban ez egy öngól volt… A tej nyákosítja a bélfalat, a bél pedig a felsőlégúti problémák kő kemény kiinduló pontja. Javaslom elolvasásra Giulia Enders: Bélügyek c. könyvét!
Mit tehetek? Mire képesek az illóolajaim?
- Egyél és igyál tisztán. Bármilyen méreganyag, amit elfogyasztunk, beleértve a tartósítószereket és a nehézfémeket, károsíthatja a légúti szöveteket. Szeresd hát a tüdődet és ügyelj arra, mit eszel.
- Vedd be a vitaminokat! Alapvető vitaminok és ásványi anyagok (különösen az A-, C-, E-vitamin, cink, magnézium, szelén és kálium) kulcsfontosságúak a légzőrendszer sejtjeinek fenntartásához és megfelelő működéséhez. Érdemes egy vitaminokban jártas szakember tanácsát kérni, mert itt is elég nagy a kínálat és nem minden arany, ami fénylik. A YL vitaminjai mind károsanyagok nélkül készülnek.
- Hidratálj! Az egyik oka annak, hogy légzőrendszer látszólag “simán” működik, az az, hogy folyamatosan nyálkát termel, amelyet a légutak és szövetek bevonására, védelmére és egyszerűsítésére használ. A testednek szüksége van a nyálkára. De nem tud megfelelő nyálkát termelni, ha nem iszol eleget. Próbáld meg elérni, hogy naponta minél több vizet igyál, és légzőrendszered is hálás lesz érte!
3. lépés: Testmozgás
Nincs új a nap alatt! A megfelelő mennyiségű és fajta testmozgás óriási előnyökkel jár a szervezet számára, beleértve a tüdő egészséget is! Mióta nem mozgok rendszeresen, sokszor még a lépcsőzéstől is kiköpöm a tüdőmet. Azért ez nagyon nem jó érzés, mentálisan sem.
Viszont az is biztos, hogy nem megfelelő mennyiségű vagy fajta mozgás is lehet káros. Ezért fontos, hogy tested szükségleteihez igazítsd edzésprogramodat. Remek szakemberek segítenek. Én Szabados Emesére hallgatok. https://www.msofitness.hu/
Mit tehetek? Mire képesek az illóolajaim?
- Neked optimalizált kardió! Az American Heart Association hetente 150 perc közepes intenzitású aerob gyakorlatot vagy 75 perc nagy intenzitású aerob gyakorlatot ajánl. A trükk az, hogy a heti testedzést úgy hajtsd végre, hogy ne terheld túl a szíved vagy a tüdőd azáltal, hogy túl sokat csinál, vagy túl erősen csinálod.
- Mumus a hasizom! Szerintem nekem sosem volt… A hasfal izmai támogatják a légzőrendszer működését. Szóval van dolgom nekem is bőven. Úgy tanultam, hogy az optimális légúti egészség egyik alapja a hasizom edzése. Hajrá felülés… bár Mesótól tudom, hogy azért ez nem ilyen egyszerű. 🙂
- Tudatos légzés, meditáció. Ez a páros még a szorongást is csökkentheti! Használj a tudatos légzéshez, meditációhoz, jógához stb. illóolajat. A rendszeres használat eredményét nem fogod tudni magadban tartani.
- Sétálj! Ha pillanatnyilag annyira vagy képes, mint én, akkor a séta is több a semminél! Csak csináld!
Segítenek-e az illóolajok a légzőrendszernek, ha valami elromlott?
Ha légúti szövetek, azaz tüdő, melléküregei és légcső gyengék, gyulladtak vagy fertőzöttek – segíthetnek-e az illóolajok? Igen!
Konkrétabban szeretnéd tudni? Akkor az Aroma Akadémia edukációs plattformján iratkozz fel ingyenes és prémium tartalmakért. A feliratkozás kötelezettségektől mentes.
A témában pld. ilyen tippeket is olvashatsz a jövőben, mint: “Útmutató a megfázáshoz és az illóolajokhoz” vagy, hogy “Mi köze az illóolajoknak az influenzához” ?
Az illóolajok saját tapasztalatom és meggyőződésem alapján segíthetnek csökkenteni a kellemetlenségeket a légúti panaszok körül. Lányaimnál és rajtunk, felnőtteken is nem egyszer segítettek. Tudnotok kell azonban, hogy nem állítunk fel diagnózist, az az orvos dolga. Nem javaslunk terápiát, mert az is az orvos dolga. Az FDA pedig különös tekintettel figyel minden olyan wellness terméket forgalmazó cégre és azok Brand partnereire, hogy ne a betegségek gyógyításáról beszéljenek / beszéljünk és ez jól is van így. Nem a mi feladatunk! A mi feladatunk az, hogy elhíresültté tegyük az illóolajok és káros anyagoktól mentes termékek preventív hatását és, hogy mennyire fontosak a mindennapjainkban azért, hogy vidámak, optimisták legyünk és jól érezzük magunkat.
A szabad lélegzet kedvelt olajai
Próbáld ki ezeket az olajokat a diffúzorban, vagy akár a tenyeredbe cseppentve belélegezni.
- Eukaliptusz olaj. Az eukaliptuszolaj, különösen kiemelkedő kémiai összetevője, az 1,8-cineol miatt, a legjobban kutatott illóolaj légúti betegségek, például hörghurut ( Fischer 2013 ), rhinosinusitis ( Tesche 2008 ) és krónikus obstruktív tüdőbetegség ( Worth 2009 ) kezelésére.
- Rozmaring olaj. A szintén magas 1,8-cineol tartalmú rozmaring illóolaj kiváló gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segíthetik a légzőrendszert.
- Borsmenta olaj. A borsmenta egy népszerű olaj a légutak megnyitására és a légzési torlódás csökkentésére, valamint a zsibongó fej és elgyötört testrészek kezelésére, amiket néha légzési probléma is kísér.
- Teafa olaj. A teafaolaj erős fertőtlenítőszer – csak üsd be a googliba, amivel tisztíthatod az otthoni levegőt. Eukaliptsz olajjal karöltve egy ütős páros. Gyerekeknél persze mindezekre figyelni kell. Azt javasoljuk, hogy 2+ éves kor felett, ha az egészségügyi szakember és az anyuka is úgy ítéli meg, akkor lehet apró léptekkel próbálkozni. Légúti téma esetén gyerekeknél a levendula, copaiba, tömjén szuper, ha a háztartásban van.
- További népszerű olajok: tömjén, Helichrysum, oregánó, kakukkfű
De lehetőséged van megkérdezni a testedet, hogy mire van szüksége! Ennek az egyszerű felmérésnek a segítségével nem kell felesleges köröket futnod és szükségtelen termékekre pénzt kiadnod: Jelentkezz az állapotfelmérésre: https://balinthuberzsuzsi.hu/itovi-technologia/
Következtetés
Tehát, mint kiderült, az Anyatermészet nemcsak bőséges mennyiségű oxigént állít elő, hogy lélegezzünk, hanem néhány csodálatos illóolajat is küldött nekünk, hogy segítsenek jobban lélegezni!
Én ezért is vagyok ennyire elkötelezett minden változó körülmény ellenére is.
Ha többet szeretnél tudni, irány a feliratkozás vagy az ingyenes tanácsadás!
Lélegezz! Zsuzsi